do nagłówka nowe miasto do nagłówka (2) nowe miasto do nagłówka (3) nowe miasto do nagłówka (5) nowe miasto do nagłówka (6) nowe miasto do nagłówka (8) nowe miasto do nagłówka (7) nowe miasto do nagłówka (9) nowe miasto do nagłówka (1)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Drukuj Sprawdź ważność dowodu osobistego!

Przeterminowany dowód osobisty to poważny problem. Bez aktualnego dokumentu nie załatwimy wielu spraw. Aby ustrzec się przed takimi problemami sprawdź termin ważności swojego dowodu.

 
 
 
 

Wymagane dokumenty do wymiany dowodu osobistego:

  1. Wniosek o wydanie dowodu osobistego.
  2. Kolorowa fotografia osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego,  o wymiarach 35 X 45 mm, wykonana na jednolitym , jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70 – 80 % fotografii, pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzysłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej, niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
  3. Na żądanie organu, w przypadku niezgodności danych  zawartych we wniosku z danymi w Rejestrze Dowodów Osobistych – skrócony odpis polskiego aktu urodzenia, w przypadku zawarcia małżeństwa – skrócony odpis polskiego aktu małżeństwa, orzeczenie sądu, dokument poświadczający obywatelstwo polskie.
  4. Dotychczasowy dowód osobisty lub w przypadku jego utraty – ważny paszport ( do wglądu).

Uwagi:

  1. Pełnoletni obywatel RP zamieszkujący na jej terytorium jest obowiązany posiadać dowód osobisty.
  2. Dowód osobisty należy wymienić w przypadku:
  • upływu terminu ważności dowodu osobistego – co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności,
  • zmiany danych zawartych w dowodzie osobistym – niezwłocznie, wyjątek stanowi art. 89 ust.2 ustawy o dowodach osobistych: zmiana adresu miejsca zameldowania posiadacza dowodu osobistego wydanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych nie stanowi podstawy do jego wymiany,
  • zmiana wizerunku twarzy posiadacza dowodu osobistego, w stosunku do wizerunku twarzy zamieszczonego w dowodzie osobistym w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza – niezwłocznie,
  • uszkodzenie dowodu osobistego w stopniu uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza – niezwłocznie.
  1. W przypadku utraty dowodu osobistego należy niezwłocznie zgłosić jego utratę oraz wystąpić o wydanie dowodu osobistego.
  2. Dowód osobisty wydaje się nieodpłatnie.
  3. Dowód osobisty wydaje się na wniosek.

 

Od dnia 1 marca 2015 roku dowód osobisty można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Wcześniej można było to zrobić tylko w urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania. Nowy dokument odbiera się w tym samym urzędzie, w którym złożono wniosek. Taką możliwość daje nowy System Rejestrów państwowych, który połączył najważniejsze rejestry: PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego.

Dodatkowo na stronie http://www.obywatel.gov.pl/ można on-line sprawdzić, czy dokument jest gotowy do odbioru. W zakładce „Dowody osobiste” została uruchomiona e-usługa, pozwalająca sprawdzić, czy dokument został już przygotowany. Wystarczy wpisać numer zawarty na potwierdzeniu złożenia wniosku, który składający otrzymał w urzędzie, a odpowiedź pojawi się na ekranie. Usługa jest bezpłatna i nie wymaga  dodatkowego logowania.

 
 
 
 

Zachęcamy również do zapoznania się z broszurą informacyjną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o systemie zabezpieczeń nowego dowodu osobistego - tutaj

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

© Copyright ugnowemiasto.pl

 
 
 
 

Projekt i wykonanie:  Software & Service