do nagłówka nowe miasto do nagłówka (2) nowe miasto do nagłówka (3) nowe miasto do nagłówka (5) nowe miasto do nagłówka (6) nowe miasto do nagłówka (8) nowe miasto do nagłówka (7) nowe miasto do nagłówka (9) nowe miasto do nagłówka (1)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wyjazd harcerzy z Nowego Miasta po Betlejemskie Światło Pokoju (11-13.12.15r.)

Wyjazdy harcerzy z naszej szkoły (Zespół Szkół im. Integracji Europejskiej w Nowym Mieście) po Betlejemskie Światło Pokoju mają już swoją kilkuletnią tradycję. Zazwyczaj docieramy do Nasielska, gdzie do autokaru dosiadają się również druhny i druhowie z zaprzyjaźnionych drużyn („Knieje”, „Wodospady”). Resztę miejsc dopełniają liczni harcerze z Wyszogrodu.

Podróżujemy przez całą noc, aby rankiem powitać Zakopane.  Tak było i tym razem, lecz nieoczekiwanie na „dzień dobry” (12.12.15 r.) zamiast śniegu ujrzeliśmy padający obficie deszcz, który utrudniał rozpoczynającą się o godzinie dziewiątej grę terenową. By nie przemoknąć do suchej nitki, w pobliskim sklepiku zakupiliśmy płaszcze przeciwdeszczowe i  dalej próbowaliśmy swoich sił… Co prawda wygrać się nie udało, ale za to przywieźliśmy ze sobą naszywki do mundurów upamiętniające dwudziestopięcioletnią tradycję przekazywania BŚP w Polsce oraz plakietki z wypisanym hasłem: „ZAUWAŻ CZŁOWIEKA” (bezcenne dla uczestników wyjazdu).

Chociaż wiatr zacinał niemiłosiernie, po zakończonej grze i chwili odpoczynku przy gorącej herbacie nie zamierzaliśmy próżnować i postanowiliśmy pozwiedzać Zakopane. Podobnie jak większość przebywających w Zakopanem turystów, nie zaniedbaliśmy odwiedzenia jednej z najsłynniejszych nekropolii polskich - Starego Cmentarza na Pęksowym Brzyzku. To jedyny w swoim rodzaju polski cmentarz, o którym nie można powiedzieć, że panuje tam żałobny nastrój. Każda osobliwie i wyjątkowo wyglądająca mogiła prowadzi niejako dialog z przybywającymi gośćmi. Być może dlatego, że wielu z pochowanych tutaj słynnych ludzi ciągle żyje w naszej świadomości kulturowej (literackiej, artystycznej bądź filmowej).

Obiektem znajdującym się w pobliżu, również niewątpliwie przyciągającym oko turysty - fotografa  jest rażąco czerwona i częściowo załamana ławeczka z humorystycznym napisem „Zbliżamy ludzi”.  Na pewno „przytulnie”  by się na niej siedziało, gdyby nie ten zawzięty deszcz…

Dlatego też „wpadliśmy” jeszcze na Krupówki po pamiątki, „powariowaliśmy” trochę z chodzącym, ogromnym, białym misiem i naprawdę już porządnie głodni wyruszyliśmy na obfitą obiadokolację, po której przemęczeni nocną jazdą nie wiadomo kiedy zapadliśmy w iście niedźwiedzi sen.  Zbudziły nas dopiero głosy nawołujących na świeczkowisko. Ponieważ miejsca w świetlicy mało, zaś uczestników po brzegi trzeba było zrezygnować z harcerskich pląsów na rzecz pieśni. Tym razem nikt nie zasnął, tylko zbliżająca się nieubłaganie  godzina ciszy nocnej nakazała nam już kończyć śpiewy i zawiązywać harcerski krąg…

Następnego dnia rano (13.12.15r.) nieoczekiwanie wypogodziło się do tego stopnia, że wzrok wszystkich przyciągał uśpiony rycerz – Giewont. W blasku zimowego słońca, na schodach prowadzących do Sanktuarium MB Fatimskiej, wśród rzesz harcerzy z różnych zakątków Polski, przeżywaliśmy Uroczystą Mszę Świętą Jubileuszową, której przewodniczył ks. Wojciech Jurkowski SAC - Naczelny Kapelan ZHP. Po raz 25 Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane w Polsce. Od tego momentu jest w nas, nie tylko w naszych domach, ale przede wszystkim w sercach. W najbliższych dniach zapłonie w nowomiejskim kościele oraz w instytucjach publicznych, skąd trafi do  rodzin, odwiedzi wigilijne stoły i zjednoczy zwaśnionych. Tę moc da mu Chrystus, który jest Światłością.

                                                                                                                                        opracowanie: Renata Sarnecka

 
 
 
 
 
 

© Copyright ugnowemiasto.pl

 
 
 
 

Projekt i wykonanie:  Software & Service